Skvělá vánoční psí večeře

Taky se vám často stává, že by váš pejsek nejraději večeřel s vámi z jednoho talířku? Pejsci to s námi umí. Nasadí svůj hladový kukuč, strčí do nás čumákem nebo, a to je jejich největší fígl, si sednou na zadní a tlapkami vás prosí o kousíček masíčka z vaší večeře. A to je jen obyčejný den v týdnu. Ale co teprve, když přijdou Vánoce! Určitě si spousta z vás řekne: „Když jsou ty Vánoce, tak ať se ten náš pesan taky trochu poměje!“. Je určitě dobré udělat svému pejskovi radost dobrou večeří, ale musí to být speciální vánoční psí večeře. Přečtěte si, z čeho se menu skládá.

Vánoční psí večeře s kaprem

Vánoční psí večeře by měla být rozhodně nutričně vyvážená. Pokud je váš pejsek zvyklý jen na granule, dejte mu je i k vánoční večeři. Vylepšit je můžete lososovým olejem, který pejskům nejen chutná, ale taky je plný vitamínů.

Malým plemenům a pejskům můžete večeři zpestřit třeba pochoutkami z kapsiček. Ty jsou šťavnatější, chutnější a voňavější, protože neprochází tak dlouhým sterilizačním procesem jako je tomu u konzerv.

Pokud se rozhodnete připravit pejskovi kapříka, rozhodně ho nesmažte! Nejlepší je ho podusit, nebo uvařit v páře, nesolit a hlavně ho zbavit ostrých kostí a kostiček, které by mohly způsobit problémy.

Další rybí variantou může být filé, a to jak v syrovém, tak ve vařeném stavu. Tomu hafák určitě neodolá.

Jako dezert můžete pejskovi dát třeba sušené uši, hrtany, plíce, sušené plátky masa nebo nejrůznější psí pamlsky.

Teplota jídla by měla být pokojová, rozhodně byste pejskovi neměli dávat jídlo, které jste právě vytáhli z lednice.

Vánoční psí večeře se psím cukrovím

Pejskům rozhodně neudělá dobře, když je budete o Vánocích krmit sladkým, i když tak smutně koukají. Pokud jim chcete nějaké to cukrovíčko dopřát upečte jim psí sušenky. Psi je doslova milují a vy si nemusíte vyčítat, že pejskovi upíráte to, na co má chuť. Navíc tak vánoční psí večeři dodáte tu správnou tečku.

Jak na psí sušenky s rybičkou? Tady je recept:

Rybičkové kostičky

410 g hladké mouky

100 g vloček

3 vaječné bílky

2 konzervy rybiček v tomatu (nebo ve vlastní šťávě)

Ingredience smíchejte a těsto pořádně propracujte. Vyválejte ho na plát a vykrajujte formičkami různých tvarů, nejlepší bude tvar psí kosti.

Játrové sušenky

½ kg kuřecích (krůtích nebo kachních) jater

½ kg ovesných vloček

3 vejce

majoránka

Všechny ingredience rozmixujte v mixéru na kaši, vylijete na velký plech, který vyložte pečícím papírem. Pečte 20 minut na 200°C, plát pak nakrájejte na malé kostičky a máte hotovo!

Nezapomeňte, že vyvážená psí strava je velmi důležitá. Předejdete tak třeba nepříjemné psí obezitě, která je pro pejska nebezpečná.

Co pejsci nesmí

SLADKOSTI

Obsahují xylitol, který v krvi zvyšuje hladinu inzulinu. Také obsahují klasický cukr, který zatěžuje hlavní zubní sklovinu.

ČKOKOLÁDA

Obsahuje kofein a theoromin, to jsou látky, které pes nedokáže z těla vyloučit. Čokoláda na vaření může být ještě nebezpečnější, protože obsahuje vyšší podíl kakaa.

VAŘENÉ KOSTI

Pokud kosti uvaříte, zkřehnou a snadno se budou odlamovat, nejvíce je to patrné u kuřecích kostí. Ty jsou ostré a tenké a můžou psovi poškodit střeva a žaludek. Naopak syrové kosti a žebra psovi rozhodně neublíží.

JÁDRA Z JABLÍČEK

Pro psa jsou jádra z jablek toxická, tak pozor na ně!

CIBULE A ČESNEK

Tato zelenina může psovi způsobit permanentní poškození červených krvinek, jater, anémii, potíže s dýcháním i ekzém. Pokud by pejsek spořádal větší množství, může ho to ohrozit i na životě.

ALKOHOL

U psa může navodit intoxikaci, následuje špatná koordinace, dýchání, kóma a dokonce i smrt.

Po vánoční psí večeři nezapomeňte vyčistit zoubky

Nejlépe to uděláte tak, pejskovi dáte buvolí kostí nebo žvýkací dentální pamlsky.

Přejeme vám a vašim pejskům klidné Vánoce s těmi nejlepšími pochoutkami.

Článek pro vás napsala Jana Z.

19/12/16

Dafík

Další články:

Pes a zima
Pes a zima

 

 

Pes a zima: Rady, jak si váš pejsek zimu užije

„To je počasí, že by psa ven nevyhnal.“ A přesně takové počasí se nám blíží. Pomalu uhodila zima a o slovo se hlásí ranní a večerní mrazíky. Zprávy, noviny a letáky vám radí, jak předcházet nachlazení, jak se léčit doma a jaké vitamíny používat. Ale zajímá se někdo o vaše mazlíčky? Jak dosáhnout toho, aby váš pes a zima byli v pohodě, se dočtete na následujících řádcích.

psi-oblecek
Psí obleček

Psí obleček a proč je dobré ho používat v každém ročním období!

V současném světě žije stále víc pejsků spolu s páníčky v domě nebo bytě. Při venčení tak musí psí tělo překonat několika stupňový skok z tepla do zimy. A to není pro zdraví našich pejsků dobré. Proti nachladnutí, ale i jiným obtížím vám může pomoct psí obleček.