Nepříjemný psí dech? Zatočte s ním jednou pro vždy!
Pravidelná péče o psí chrup je jedna z cest, jak se zbavit nepříjemného psího dechu

Také máte pocit, že když si váš mazlík zívne, že vás ten psí dech zabije? S nepříliš voňavým psím dechem se dá bojovat. Důležité je zjistit, co tuhle nevoňavou situaci způsobilo. Připravili jsme pro vás seznam nejčastějších příčin smradlavého psího dechu a řekneme vám, jak s ním bojovat. Tak směle do čtení. Výsledek bude stát za to!


Která psí plemena potřebují péči o chrup nejvíc?

 • jedná se zejména o menší plemena a pejsky se zploštělým čumákem jako jsou mopslíci, bostonští teriéři a boxeři. Kvůli zploštělým hlavám mají tyto rasy menší tlamu, ale hodně zubů.
 • starší pejsci, kterým se zoubky nečistí a nikdy příliš nečistily
 • štěňata byste měli ústní hygieně učit odmalička, aby si na ni zvykli. Vy tak budete mít jistotu, že pejsek nebude mít nepříjemný psí dech

Jestliže cítíte, že vašemu mazlíkovi smrdí z tlamy, zkontrolujte:

 • Tlamu – pejsek může mít zlomené zuby, zubní kámen nebo zánět dásní
 • Hlavu – podívejte se, jestli vousy kolem čenichu nenesou nějaké znepokojivé znaky

Pokud jste v těchto partiích nenašli nic znepokojivého, pravděpodobně se nebude jednat o problém se zuby. Nepříjemný psí dech, který nezpůsobila parodontóza, může být příznakem infekce dutin nebo problému s krkem. Proto raději hned navštivte veterináře.

U zdravých pejsků může být odporný psí dech způsoben pojídáním zvířecích výkalů nebo častým „mytím“ intimních partií. Jedná se však pouze o dočasný zápach z tlamy. Stačí, když pejska budete hlídat, aby nepojídal cizí hovínka.

Jak předejdete nepříjemnému psímu dechu

 • každý rok nechte pejskovi profesionálně vyčistit zoubky
 • pravidelně pejskovi čistěte zoubky i doma a používejte speciální psí pastu
 • dejte pejskovi dentální hračky
 • nechte pejska žvýkat syrové masité kosti
 • dávejte pejskovi křupavou zeleninu a ovoce (syrové sladké brambory, mrkev, jablíčka bez jádřinců, nebo malé dýně)
 • pravidelně pejskovi vyměňujte vodu a umývejte misky

Dočasná a rychlá pomoc

 • psí ústní voda
 • čerstvá máta nebo petrželka, kterou posypete jídlo. Můžete je také přidat do oblíbených psích keksů.

Článek pro vás připravila Jana Z.

24/02/17

Dafík

Vánoční psí večeře, na které si opravdu pochutná

Vánoční psí večeře: ryby, granule a speciální psí sušenky!

Taky se vám často stává, že by váš pejsek nejraději večeřel s vámi z jednoho talířku? Pejsci to s námi umí. Nasadí svůj hladový kukuč, strčí do nás čumákem nebo, a to je jejich největší fígl, si sednou na zadní a tlapkami vás prosí o kousíček masíčka z vaší večeře. A to je jen obyčejný den v týdnu. Ale co teprve, když přijdou Vánoce! Určitě si spousta z vás řekne: „Když jsou ty Vánoce, tak ať se ten náš pesan taky trochu poměje!“. Je určitě dobré udělat svému pejskovi radost dobrou večeří, ale musí to být speciální vánoční psí večeře. Přečtěte si, z čeho se menu skládá.

Obezita u psa
Obezita u psa

Obezita u psa aneb Tlusťoch domácí

Všichni, kdo mají doma pejska, vědí, jak je těžké odolat prosícím psím očím. Představte si, že večeříte. Dáváte si křupavý rohlík se šunkou, v lednici najdete ještě kousek bůčku a všechno zakončíte sladkou tečkou. Sedíte u stolu, ale nejste tam sami! Hned pod vámi totiž sedí váš pejsek, který vás hypnotizuje tím nejdojemnějším psím pohledem. A tak si řeknete: „Ale tak, kousek ti dám.“. A je to tady. Paní obezita už do vašeho pejska zasela první nezdravý tukový váček.