Psí řeč má svoje pravidla

Povídání s naším čtyřnohým mazlíčkem může být velmi příjemné. Pejskové jsou obecně velmi dobří posluchači. Stačí, když se jim podíváte do očí a vidíte v nich pochopení, které tolik hledáte. A co je největší výhodou? Pejsek se s vámi nehádá. Ale rozumíte vy svému mazlíčkovi? Co se nám skrze psí řeč snaží sdělit? Přečtěte si, co znamenají gesta a pohyby, kterými k vám pejsek mluví.

 

 

 

 

Psí řeč: Štěkání

Štěkání může mít různou hlasitost, ze které můžete zjistit nejrůznější informace. Jedná se nejpřirozenější projev psa, který se však dá natrénovat tak, aby neobtěžoval sousedy a zároveň nám sdělil určitou informaci. Natrénovat se dají i další zajímavé povely, které můžete uplatnit třeba ve sportovní disciplíně Dogdancing.

Psí řeč: Vrtění ocasem

Vrtění ocasem v psí řeči nejčastěji znamená, že má váš mazlík radost. Nezapomeňte však pozorovat i další projevy. Radost se totiž může změnit i v projev špatné nálady. Jak to poznáte? Mazlík při vrtění ocasem může cenit zuby. To může být projev chystaného útoku nebo špatné nálady.

Nezapomeňte, že:

chování a komunikační signály psa se musí posuzovat podle situací, ve které se pes nachází! Určitě v tomto případě neplatí rčení, že: „Pes, který štěká, nekouše“.

Psí řeč: Šťouchnutí čumákem

Tak tohle je velmi přátelské gesto. Náš pes to dělá vždycky, když chce, abychom ho pohladili nebo ho pohostili dobrotami z talíře 🙂 . Se šťouchnutím čumákem se úzce pojí také olíznutí tváře. Buď vám pejsek projevuje velkou náklonnost, nebo vám chce říct, ať už mu dáte chvilku pokoj. Ví totiž, že při olíznutí tvář odtáhneme z jeho blízkosti a on bude mít svůj prostor jen pro sebe. Olíznutí tváře pejsci nejčastěji dělají malým dětem. Vědí totiž, že z nich sundají malé ručičky, které tak často tahají psí srst. Jedná se o nenásilné, a přitom velmi účinné gesto.

Chcete poznat, jak komunikují různé psí rasy? Díky Dafíkům to můžete zjistit.

Psí řeč: Komunikace očima

Pokud je pes ve smečce, může přímý pohled značit nebezpečí. A jaký to má význam? Pozor, tady velím já! A stejný signál se stejným sdělením může být vyslán i směrem ke člověku. Tak pozor ať nedojde ke zbytečné potyčce.

U cizích psů si dejte pozor na sahání na čenich a hlavu. Možná, že váš mazlík to má rád, ale není to obecné pravidlo, které můžete uplatnit u každého pejska. Každý pes je individuální osobnost, stejně jako člověk.

Psí řeč: Cítím se blaze

Pejsek, který se momentálně nesoustředí na konkrétní situaci, má uvolněný obličej, tlama může být lehce otevřená, nebo zavřená. Uši jsou lehce natočeny dopředu a ocas směřuje dolů, nebo do jeho přirozené polohy. Pes je tedy v neutrální náladě. Neutrální náladu pes může projevovat také tehdy, pokud chce někomu ukázat, že ho ignoruje. Lidově řečeno: Mám tě na salámu! U cizího psa si však dejte pozor, tento projev může být také nepřátelský.

Psí řeč: Tak tohle mě hodně zajímá! Haf!

Pokud psa něco zaujme, celého jeho tělo se napne a pes zpozorní. Uši se napřímí a otočí směrem dopředu. Hlava je pozvednutá a tlama většinou zavřená. Ocas se lehce pohupuje.

Mějte na paměti, že za každým projevem psa se skrývá momentální nálada, ale také zkušenost s lidmi a ostatními psy.

Článek pro vás napsala Jana Z.

15/12/16

Dafík

Další články:

dovolena-se-psem
dovolená se psem

Je pro vás dovolená se psem nereálná? Svěřte ho do rukou Dafíka, který mu poskytne tu nejlepší péči!

Odjet na dovolenou a nechat svého pejska doma není nikdy jednoduché. Jen těžko se přesvědčíte o tom, že užívat si dovolenou s přáteli, ale bez vašeho miláčka je v pořádku.

Někdy však dovolená se psem není možná. Vaši zaslouženou dovolenou si nikdy neužijte naplno, pokud budete myslet na to, že je váš pejsek někde ve stresu a nejistotě. Tento pocit strachu a viny je dobře známý každému pejskaři. A to je hlavní důvod, proč jsme začali projekt Dafík. Chceme najít cestu páníčků, pro které je dovolená se psem nereálná, ale přesto si ji chtějí naplno užít s vědomím, že je jejich miláček v dobrých rukách.

 

 

Pes a zima
Pes a zima

 

 

Pes a zima: Rady, jak si váš pejsek zimu užije

„To je počasí, že by psa ven nevyhnal.“ A přesně takové počasí se nám blíží. Pomalu uhodila zima a o slovo se hlásí ranní a večerní mrazíky. Zprávy, noviny a letáky vám radí, jak předcházet nachlazení, jak se léčit doma a jaké vitamíny používat. Ale zajímá se někdo o vaše mazlíčky? Jak dosáhnout toho, aby váš pes a zima byli v pohodě, se dočtete na následujících řádcích.

psi-srst
Péče o psí srst

Co je chloubou zdravého hafáka? Přece zdravá psí srst!

Taky milujete ten pocit, když můžete vašeho pejska hladit a prohrabávat v jeho hedvábné srsti? Je to velmi intenzivní a relaxační pocit. Aby měl váš pes krásnou a zdravou psí srst, je potřeba se o ni pořádně postarat. Na řadu tak přichází nejen česání a koupání, ale také zdravá životospráva. Přečtěte si o tom, jak dosáhnout zdravé psí srsti.

psi-oblecek
Psí obleček

Psí obleček a proč je dobré ho používat v každém ročním období!

V současném světě žije stále víc pejsků spolu s páníčky v domě nebo bytě. Při venčení tak musí psí tělo překonat několika stupňový skok z tepla do zimy. A to není pro zdraví našich pejsků dobré. Proti nachladnutí, ale i jiným obtížím vám může pomoct psí obleček.