psi-oblecek
Psí obleček je velkým pomocníkem

V současném světě žije stále víc pejsků spolu s páníčky v domě nebo bytě. Při venčení tak musí psí tělo překonat několika stupňový skok z tepla do zimy. A to není pro zdraví našich pejsků dobré. Proti nachladnutí, ale i jiným obtížím vám může pomoct psí obleček.

Proč mám mazlíkovi koupit psí obleček?

Psí obleček vašeho pejska chrání před nepříznivým počasím, ale díky reflexním prvkům také slouží jako ochrana před úrazy.

Psí obleček slouží jako prevence proti:

 •  ušpinění
 • parazitům, jako jsou klíšťata a blechy
 • nachladnutí ledvin, páteře, kyčlí

Psí obleček ocení hlavně starší pejsci, kteří potřebují pomoct se zahřáním celého těla. Určitě se bez něj neobejdou ani menší plemena nebo naháči.

Psí obleček: podzim, zima

V tomto ročním období psí obleček chrání našeho miláčka především před deštěm a chladnými teplotami. Proto by měl být ušitý z nepromokavého materiálu (horní vrstva) a měl by být zateplený (spodní vrstva). O tom, jak si váš pejsek zimu užije naplno, si přečtěte ve článku Pes a zima: Rady, jak s pes zimu užije bez úhony.

Psí obleček: jaro

Během jara vašeho pejska nejčastěji chráníte před deštěm. Vhodné jsou tedy pláštěnky z nepromokavého, ale prodyšného materiálu. Jako bonus navíc můžou mít pláštěnky repelentní účinek, který vašeho čtyřnohého miláčka ochrání proti nejrůznějším parazitům. Je totiž dobře známé, že každé klíště nebo jiná „potvora“ organismus vašeho pejska vyčerpávají a to opravdu nechceme.

Psí obleček: léto

Možná si myslíte, že oblečky v létě nejsou nutné. Pro mnohá plemena tomu opravdu tak je. V případě naháčů je však nutné jejich kůži chránit před sluníčkem, aby se nespálila. Proto jsou nejvhodnější psí oblečky z bavlny.

3 základní typy psích oblečků

Vesta

Jedná se nejoblíbenější typ oblečku. Pejska neomezuje v běhání ani skákání a navíc se snadno nasazuje. Je vhodná především pro ty pejsky, kteří se neradi oblékají. Tlapky nemusí složitě prostrkávat přes nohavice, protože vesta se jednoduše zapne kolem těla.

Kombinéza

To je už složitější obleček. Má nohavice na všechny čtyři tlapky a je vhodná především pro ta plemena, která potřebují být i v zimě v opravdovém teple. U kombinézky je však nutné, aby pejskovi perfektně sedla jako ulitá. Nechceme totiž, aby se mu odírala kůže nebo se nemohl volně pohybovat.

Bunda

Obleček je kombinací vesty a kombinézy. Má nohavice jen na přední tlapky a vycházejí z ní další populární oblečky, jako jsou svetry, trička a tak podobně.

Nejlepší materiály pro psí obleček

Materiál pro psí obleček vybírejte hlavně podle kvality. Myslete na to, že ho budete často prát a sušit. Navíc ho bude nosit váš pejsek, který by se v něm měl cítit jako ryba ve vodě (nebo jako když skáče pes přes oves).

Vyhýbejte se:

 • umělým podšívkám
 • gumovým materiálům
 • neprodyšným materiálům

Chtějte

 • materiály příjemné na dotek
 • softshell, termo materiál – snadno se udržují a jsou funkční (dopřejte svému mazlíkovi takový komfort jako sobě na lyžích)

Psí obleček a jeho velikost: Dvakrát měřte, jednou kupujte

Pejsek se v oblečku musí cítit co nejpohodlněji. Správnou velikost zjistíte správným měřením. A co se tedy měří:

 1. obvod krku
 2. obvod hrudníku
 3. délka zad – určuje velikost oblečku

Pes se měří ve stoje a měl by být co nejklidnější. Pokud má váš hafan delší a huňatější srst, počítejte s pár centimetry navíc, které slouží k jejímu správnému uložení. Ve výběru správného oblečku opravdu není zakopaný pes a váš miláček ho určitě ocení.

Článek pro vás napsala Jana Z.

16/11/16

Dafík

Další články:

dovolena-se-psem
dovolená se psem

Je pro vás dovolená se psem nereálná? Svěřte ho do rukou Dafíka, který mu poskytne tu nejlepší péči!

Odjet na dovolenou a nechat svého pejska doma není nikdy jednoduché. Jen těžko se přesvědčíte o tom, že užívat si dovolenou s přáteli, ale bez vašeho miláčka je v pořádku.

Někdy však dovolená se psem není možná. Vaši zaslouženou dovolenou si nikdy neužijte naplno, pokud budete myslet na to, že je váš pejsek někde ve stresu a nejistotě. Tento pocit strachu a viny je dobře známý každému pejskaři. A to je hlavní důvod, proč jsme začali projekt Dafík. Chceme najít cestu páníčků, pro které je dovolená se psem nereálná, ale přesto si ji chtějí naplno užít s vědomím, že je jejich miláček v dobrých rukách.

 

 

Pes a zima
Pes a zima

 

 

Pes a zima: Rady, jak si váš pejsek zimu užije

„To je počasí, že by psa ven nevyhnal.“ A přesně takové počasí se nám blíží. Pomalu uhodila zima a o slovo se hlásí ranní a večerní mrazíky. Zprávy, noviny a letáky vám radí, jak předcházet nachlazení, jak se léčit doma a jaké vitamíny používat. Ale zajímá se někdo o vaše mazlíčky? Jak dosáhnout toho, aby váš pes a zima byli v pohodě, se dočtete na následujících řádcích.

dafik-clanek
Co dělá pes sám doma?

Víte, co dělá váš pes sám doma? Schválně, jestli to máme stejně!

Určitě to znáte také. Přijdete z práce domů a tam vás už čeká pes, který byl sám doma. Mazlík vrtí vesele oháňkou, skáče asi dva metry vysoko, a i když to vypadá na hrůzné cenění zubů, prostě se na vás směje. Jeho první myšlenka: „Jééé, ahoooj, konečně jsi doma! Mně se tolik stýskalo! Půjdeme ven?“. A vy se s ním láskyplně pomazlíte a jdete se převléct do oblečení na procházku.

cats-vs-dogs

6 dobrých rad, jak skamarádit pejska a kočičku

Máte doma hafíka a plánujete si k němu pořídit ještě kočičku? Nebojte se, že toto soužití nebude fungovat. Je dobré naslouchat radám zkušenějších, díky kterým se z Vašich mazlíků může stát nerozlučná dvojka.