dafik-clanek

Určitě to znáte také. Přijdete z práce domů a tam vás už čeká pes, který byl sám doma. Mazlík vrtí vesele oháňkou, skáče asi dva metry vysoko, a i když to vypadá na hrůzné cenění zubů, prostě se na vás směje. Jeho první myšlenka: „Jééé, ahoooj, konečně jsi doma! Mně se tolik stýskalo! Půjdeme ven?“. A vy se s ním láskyplně pomazlíte a jdete se převléct do oblečení na procházku.

Při průchodu místnostmi však nevěřícně hledíte na stopy, které odkazují k divočení, ke kterému během vaší nepřítomnosti došlo. Pyžamo je zmuchlané ve psím pelíšku, papuče jsou každá jinde a vy jen nechápavě koukáte na toho psa, který byl sám doma.

Co se děje, když je pes sám doma? 

1. Tahá po domě všechny možné i nemožné věci

Nezlobte se na vašeho hafíka, protože máte po celém domě (bytě) roztahané věci. On vám jen dává najevo, že vás chce mít na blízku, že je zvyklý na váš pach. Ten pro něj totiž znamená domov, jídlo, pohodu, a tak se vás jednoduše nechce vzdát. A to je přeci tak milé.

Jiná věc je, pokud najdete vaše pyžamo nebo papuče roztrhané na kusy. Ale ještě pořád to není tak strašné, jako když se váš mazlík rozhodne okousávat dřevěný nábytek. Tento nešvar dělají hlavně štěňata. Je to s nimi stejné jako s dětmi, kterým rostou zoubky. Taky potřebují stále něco okusovat, aby se zuby prořezaly.

2. Loužičkuje, kde se mu zachce

Toto se děje v tom případě, že pejska nenaučíte, aby tuhle potřebu vykonal, až přijdete z práce. Sem tam se také může stát, že označkuje i vaše oblečení, které pak nejdete v jeho pelíšku. Přesto, že z toho určitě nemáte radost, pejsek si vás tak určitým způsobem značkuje, aby ostatní psi viděli, že: „Tento páníček už je zadaný, cha!“.

Je však určitě dobré naučit mazlíka chodit na jedno místo. Může to být čtverec umělé trávy, který pak jednoduše opláchnete, nebo dětská plínka. A časem už si sám řekne, že potřebuje ven. Ale chce to trpělivost.

3. Spí jako Šípková Růženka

Psi si spánek užívají, spí dlouho a rádi. Uvádí se, že hafáci prospí až 18 hodin denně, přičemž většinou se jedná jen o lehký spánek. Psi jsou během lehkého spánku ve střehu pro případ, že by se něco stalo. Určitě to znáte, klidně si čtete, váš mazlík leží vedle vás, spí a najednou někdo zazvoní. To jsou najednou metry a štěkání.

Když pes usne tvrdě, zdají se mu sny stejně tak, jako lidem. Tyto sny uchovávají zvířatům v podvědomí důležité informace, jako kde najdou vodu a potravu.

Mimo to hafani také jedí a pijí. Ten náš třeba rád vyje, když hraje místní rozhlas, prochází se po stole a ničí veškerou papírovou komunikaci, kterou tam najde, nebo škrábe čalouněný potah. A to jenom proto, že už se těší, až přijdu domů z práce. No není to přeci jen hezké?

Článek pro vás napsala Jana Z.

 

7/11/16

Dafík

Další články:

Jak naučit Vašeho pejska plavat

Ať už je Váš pejsek přirozený plavec, jako třeba labrador a pudl, nebo jeden z u vody zdrženlivějších čtyřnohých mazlíčků, například buldok nebo jezevčík, máme pro Vás několik skvělých tipů, jak v teplých dnech naučit Vašeho pejska užít si vodních radovánek. Pokud bude Váš kamarád u vody spokojený, užijete si společně letní dny zase o něco víc.

7 letních domácích receptů pro Vašeho pejska

Po procházce v tomto horkém počasí si Váš pejsek zaslouží pořádnou odměnu, která ho zchladí. Tento seznam dobrot je sestaven ze zdravých a lehce dostupných ingrediencí a navíc k jejich přípravě není potřeba zapínat troubu. Ať už jsou to zmražené dobroty, nepečené buchtičky, nebo lehce mixovaný nápoj, Váš pejsek bude celý blahem prosit o přídavek.

Kdy je nejlepší čas pořídit si štěňátko

Už jste udělali důležité rozhodnotí, že součástí Vašeho života se stane štěňátko a teď váháte, kdy je ten nejlepší čas si ho pořídit. Většina pejskařů mezi námi považuje za nejlepší období pro získání nového čtyřnohého přítele jaro a léto. Tyto měsíce mohou být ideální čas v roce, protože tolik neprší a dny jsou teplejší a delší, což se hodí pro výlety do přírody a psích parků.

Jak probíhá hlídání a venčení s Dafík.cz?