„To je počasí, že by psa ven nevyhnal.“ A přesně takové počasí se nám blíží. Pomalu uhodila zima a o slovo se hlásí ranní a večerní mrazíky. Zprávy, noviny a letáky vám radí, jak předcházet nachlazení, jak se léčit doma a jaké vitamíny používat. Ale zajímá se někdo o vaše mazlíčky? Jak dosáhnout toho, aby váš pes a zima byli v pohodě, se dočtete na následujících řádcích.

Pes a zima: Kotec

Pokud máte venkovního pejska v kotci, je důležité, aby byl kotec zateplený. Pokud je kotec zateplený ze 3 stran, je v něm nutná bouda. Bouda by měla být zateplená a na pejska by nemělo foukat ze žádné strany.

Rada nad zlato:

I když máte boudu zateplenou, můžete do ní dát ještě deku, slámu nebo jiný izolant, který hafanovi pomůže, aby se rychleji zahřál.

Pokud máte psa přes zimu venku, dbejte na to, aby nikdy neměl zamrzlou vodu k pití. Jeho misku často kontrolujte, nebo mu nalévejte horkou vodu, která brzy vychladne, ale zároveň hned nezmrzne.

K jídlu by měl pejsek dostávat granule zalité třeba horkým vývarem nebo smíchané s teplou masovou konzervou. Tohle pejskovi opět dopomůže k tomu, aby se rychleji zahřál, a s teplým jídlem v žaludku se mu bude lépe odpočívat.

Pes a zima: Posteláč

Pokud máte pejska, který zimu tráví ve vaší posteli nebo na vašem gauči, nemusíte se obávat o to, aby mu miska s vodou nezamrzla. Určitě má totiž ten největší luxus, který si může představit. Ovšem i na pejska, který zimu přežívá doma, je nutné dávat pozor.

Pokud jdete s hafíkem na procházku, pamatujte na to, že při teplotách, které klesají pod bod mrazu, musí pejsek čelit i 30°C rozdílu. Mohl by se tedy rychle nachladit. Tomu předejdete tím, že mu koupíte parádní a teplý obleček, který ho před zimou ochrání.

Pes a zima: Snížek

Psi sníh milují. Však víte, jak jsou šťastní, když poprvé vyběhnou ven do sněhových závějí a lítají jako zběsilí a radují se z nové situace.

Při venčení však pamatujte na to, že by pejsek neměl dlouho postávat na jednom místě. Mohlo by se stát, že rychle prochladne. Proto mu hoďte třeba míček, nebo slepte kouli ze sněhu a aportujte mu.

Pes by venku neměl hasit žízeň pojídáním sněhu nebo ledu. Tohle rychlé ochlazení totiž může vést až k zánětu žaludku. Pokud se vydáte s pesanem na delší procházku, vezměte s sebou termosku s vodou, kterou pejskovi můžete s čistým svědomím nalít.

Pes a zima: Sůl

Pokud chcete jít pejska vyvenčit ve městě, vyhněte se posoleným chodníkům a cestám. Malého pejska raději přeneste pod paží a nechte proběhnout až v parku. Pokud však máte větší „telátko“ raději dojeďte na polňačku autem, a tam nechte mazlíka běhat.

Po procházce pejskovi tlapky umyjte a osušte. Nezapomeňte však na to, že tlapky byste měli umývat spíše v odražené vodě. Tlapky jsou totiž po procházce omrzelé a pejska by bolelo, pokud byste mu na ně pustili teplou vodu.

Rada nad zlato:

Před vycházkou, ale i po ní, ošetřete pejskovi tlapky vazelínou nebo speciálním voskovým krémem.

Pes a zima: Srst

Každý z nás čas od času mazlíka vykoupe. V zimě byste tuto činnost měli dělat až večer a s pejskem jít na procházku až 10 hodin od koupání. Pokud máte doma dlouhosrsté plemeno, pořádně ho po koupeli vysušte ručníkem a pak vyfénujte fénem na šetrný program s vlažným vzduchem.

Rada nad zlato:

Jestliže nechcete pejska koupat přes zimu, ale přesto se vám zdá, že začíná být cítit, vytřete mu srst hadříkem se speciálním roztokem z vody a octa. Poměr se udává 1 díl octa a 3 díly vody. Psa roztokem nepolívejte a dejte pozor, aby nedošlo ke kontaktu s očima.

Užijte si zimu oba dva naplno! Vy už teď víte, jak spolu můžou pes a zima existovat a váš mazlík vám bude vděčný za každé teplé gesto. Tak vzhůru dělat psí kusy.

Článek pro vás napsala Jana Z.

 

13/11/16

Dafík

Další články:

Jak naučit Vašeho pejska plavat

Ať už je Váš pejsek přirozený plavec, jako třeba labrador a pudl, nebo jeden z u vody zdrženlivějších čtyřnohých mazlíčků, například buldok nebo jezevčík, máme pro Vás několik skvělých tipů, jak v teplých dnech naučit Vašeho pejska užít si vodních radovánek. Pokud bude Váš kamarád u vody spokojený, užijete si společně letní dny zase o něco víc.

7 letních domácích receptů pro Vašeho pejska

Po procházce v tomto horkém počasí si Váš pejsek zaslouží pořádnou odměnu, která ho zchladí. Tento seznam dobrot je sestaven ze zdravých a lehce dostupných ingrediencí a navíc k jejich přípravě není potřeba zapínat troubu. Ať už jsou to zmražené dobroty, nepečené buchtičky, nebo lehce mixovaný nápoj, Váš pejsek bude celý blahem prosit o přídavek.

Kdy je nejlepší čas pořídit si štěňátko

Už jste udělali důležité rozhodnotí, že součástí Vašeho života se stane štěňátko a teď váháte, kdy je ten nejlepší čas si ho pořídit. Většina pejskařů mezi námi považuje za nejlepší období pro získání nového čtyřnohého přítele jaro a léto. Tyto měsíce mohou být ideální čas v roce, protože tolik neprší a dny jsou teplejší a delší, což se hodí pro výlety do přírody a psích parků.

Jak probíhá hlídání a venčení s Dafík.cz?