Husky - pes s modrýma očima
Typické plemeno s modrýma očima

Také uvažujete nad tím, proč mají někteří psi modré oči? Nejvíce rozšířenou barvou očí u psů je sice hnědá, ale ani pes s modrýma očima není výjimkou. Věděli jste, že za toto netradiční zbarvení očí můžou genetické faktory, které souvisí s barvou srsti?

 

Barva srsti = barva očí

Dobře se rozhlédněte! Určitě ve svém okolí potkáte nejen psa s modrýma očima, ale také psi, kteří mají oči žluté, stříbrné nebo modrohnědé.

Mezi zbarvení srsti, které určuje barvu očí, patří: merle (základní barva, která je nepravidelně žíhaná šedými nebo béžovými skvrnami), skvrnitá, játrově zředěná a zředěná modrá.

Pes se zbarvením v játrové má obvyklé žluté oči. Zředěná modrá se postará o oči namodralé, modrohnědé až stříbrné.

Hafák, který má barvu merle může mít každého oko jiné. Jedno modré a druhé hnědé. Nejčastěji se jedná o rasy corgis, jezevčík a australská ovčák.

Víte, že…

…nejznámější pes s modrýma očima je sibiřský husky a australský ovčák? U těchto ras však barva očí nezáleží na zbarvení srsti. Takže oči budou vždy modré nehledě na to, jakou barvu má srst.


Hodně bílé = pes s modrýma očima

Psi, kteří mají na hlavě a kolem očí hodně bílé barvy mohou mít modré oči kvůli nedostatku pigmentu. Pokud je bílá barva na hlavě hafana asymetrická (např.: více jí je na pravé straně) bude mít pejsek pravé oko modré, ale druhé hnědé. Každé oko jiné mají nejčastěji dalmatini, kólie, německé dogy v barvě harlekýn, jezevčíci, border kolie a další.

Víte, že…

…výmarští ohaři a dobrmani se s modrýma očima narodí, ale během života se jim barva očí změní?

Albinismus

Pokud je zvířátko „albín“, chybí mu pigment v srsti, kůži a očích. Barva očí je narůžovělá a oči jsou velmi citlivé na světlo, protože jim schází pigmentová stínící duhovka. U psů je albinismus raritou, ale pokud se u nich objeví je barva očí buď modrá, nebo světle žlutá.

Článek pro vás připravila Jana Z.