Obezita u psa ohrožuje jeho zdraví
Obezita u psa ohrožuje jeho zdraví

Všichni, kdo mají doma pejska, vědí, jak je těžké odolat prosícím psím očím. Představte si, že večeříte. Dáváte si křupavý rohlík se šunkou, v lednici najdete ještě kousek bůčku a všechno zakončíte sladkou tečkou. Sedíte u stolu, ale nejste tam sami! Hned pod vámi totiž sedí váš pejsek, který vás hypnotizuje tím nejdojemnějším psím pohledem. A tak si řeknete: „Ale tak, kousek ti dám.“. A je to tady. Paní obezita už do vašeho pejska zasela první nezdravý tukový váček.

 

Doba jde dopředu, a tak lidé i psi jedí prostě kvalitnější potravu. Kvalitnější potrava si však žádá více pohybu. A protože se může stát, že pohyb u pejska zanedbáme, může dojít k tomu, že dost přibere. A taková obezita u psa není žádná sranda.

Jak se pozná obezita u psa?

 • položte obě dlaně na strany hrudního koše kousek za jeho lokty
 • hmatem zjistíte, jak moc pejskovi žebra vystupují
 • pokud žebra vystupují příliš, je pejsek až moc hubený
 • pokud při lehkém pohlazení psa po boku žebra neucítíte a vidíte, že jeho bříško je z profilu plné, jedná se o obezitu u psa

Ideálně byste měli žebra u pejska snadno nahmatat a při pohledu z boku, by měl mít lehce vtažené břicho.

Věděli jste, že tloustnutí můžou způsobovat i hormonální změny, a to jak u fen, tak u starších psů nebo kastrátů?

Které nemoci s sebou obezita u psa přináší?

 • nadměrná zátěž kloubů a jejich rychlejší opotřebení
 • větší zátěž oběhového systému
 • špatná pohyblivost psa
 • fenky obezita omezuje především při připouštění, během březosti a u porodu
 • obezita u psa je strůjcem srdečních nemocí a poruch metabolismu: cukrovka

Obézní pejsci si také neužívají tolik radosti ze života, protože špatně snáší teplo a nemají tolik energie na aktivní zábavu.

Pryč s obezitou u psa!

Jak se hnusné nadváhy zbavit? Tady jsou dva kroky, jak s ní zatočíte:

 1.  snižte kalorie (menší množství jídla)
 2. zvyšte spotřebu energie (pohyb a cvíčo = cvičení)

Pejskům s nadváhou snižte množství potravy, úplně vynechejte sacharidy a omezte příjem tuků. Od specialistů si nechte poradit krmivo, které je vhodné pro redukci váhy konkrétního plemene. Je důležité, abyste dodržovali doporučené dávkování, které je napsané na obale.

Pamlsky psi sice milují, ale během diety je dávejte jen za odměnu. Mnohem lepší je pejska odměnit oblíbenou hračkou nebo milým pohlazením.

Nezapomeňte, že během diety je velmi důležitý přísun tekutin. Pejsek musí mít stálý přístup k vodě!

Inspirujte letními psími recepty, které budou vašemu miláčkovi šmakovat.

Važte a zvažte si svého hafáka

Obezita u psa se dá odhalit vážením. U menších a středních plemen jejich váhu zjistíte tak, že se nejdříve sami postavíte na váhu a zapíšete si konkrétní číslo. Pak stoupnete na váhu a v náručí budete mít svého pejska. Opět si zapište číslo. Dvě zapsaná čísla od sebe následně odečtete a výsledek je váha vašeho pejska.

U větších plemen se vážení provádí buď u veterináře nebo na decimálkách, které najdete u Českých drah.

Chystáte se připravit pejskovi zdravou večeři? Přečtěte si pár rad, jak na to.

Praktická rada

Domluvte se, kdo z rodiny a jak pravidelně, bude pejska krmit. Příjem potravy vašeho pejska tak budete mít pod dohledem.

Sportujte, běhejte, choďte – zkrátka se hýbejte

Samotné snížení kalorií však s obezitou nezatočí. Obezita u psa bude passé, pokud mu zvýšíte pohybovou zátěž. Získaná energie se tak nebude ukládat v tukových faldách.

Fyzická zátěž však nesmí být drastická. Stačí, když psovi naplánujete o 10 minut delší procházku, než na jakou je zvyklý.

V boji vám pomůžou vitamíny

Podle laboratorních výzkumů, pomáhají pejskům při hubnutí tyto vitamíny:

 • L-karnitin – redukuje zásoby tělesného tuku a hladinu tuku v krvi
 • vitamín A snižuje riziko zvýšení hmotnosti

A jste u konce! Obezita je pryč. Jak se jí vyvarovat?

Jakmile pejsek dosáhne ideální váhy, můžete ho vyživovat speciálním krmivem, kterému se říká udržovací krmivo. To jeho váhu trvale ukotví.

Díky správné váze dojde k celkovému zlepšení zdraví u vašeho pejska, zvýšíte kvalitu jeho života a život mu prodloužíte.

Článek pro vás napsala Jana Z.

13/01/17

Dafík

Vánoční psí večeře, na které si opravdu pochutná

Vánoční psí večeře: ryby, granule a speciální psí sušenky!

Taky se vám často stává, že by váš pejsek nejraději večeřel s vámi z jednoho talířku? Pejsci to s námi umí. Nasadí svůj hladový kukuč, strčí do nás čumákem nebo, a to je jejich největší fígl, si sednou na zadní a tlapkami vás prosí o kousíček masíčka z vaší večeře. A to je jen obyčejný den v týdnu. Ale co teprve, když přijdou Vánoce! Určitě si spousta z vás řekne: „Když jsou ty Vánoce, tak ať se ten náš pesan taky trochu poměje!“. Je určitě dobré udělat svému pejskovi radost dobrou večeří, ale musí to být speciální vánoční psí večeře. Přečtěte si, z čeho se menu skládá.

Psí řeč má svoje pravidla

Psí řeč: Víte, jak k vám mluví váš pejsek? My už to víme!

Povídání s naším čtyřnohým mazlíčkem může být velmi příjemné. Pejskové jsou obecně velmi dobří posluchači. Stačí, když se jim podíváte do očí a vidíte v nich pochopení, které tolik hledáte. A co je největší výhodou? Pejsek se s vámi nehádá. Ale rozumíte vy svému mazlíčkovi? Co se nám skrze psí řeč snaží sdělit? Přečtěte si, co znamenají gesta a pohyby, kterými k vám pejsek mluví.

7 letních domácích receptů pro Vašeho pejska

Po procházce v tomto horkém počasí si Váš pejsek zaslouží pořádnou odměnu, která ho zchladí. Tento seznam dobrot je sestaven ze zdravých a lehce dostupných ingrediencí a navíc k jejich přípravě není potřeba zapínat troubu. Ať už jsou to zmražené dobroty, nepečené buchtičky, nebo lehce mixovaný nápoj, Váš pejsek bude celý blahem prosit o přídavek.