Dejte si pozor, co pejskovi dáváte k jídlu. Některé dobrůtky pro něj mohou být nebezpečné!

V prvním díle jste si mohli přečíst, které 4 potraviny jsou pro pejska nevhodné. Už si nevzpomínáte? To nevadí, článek si můžete přečíst znovu a taky vám nabízíme rychlou rekapitulaci. Pejskovi určitě nedávejte popcorn, hrozny, avokádo a makadamové oříšky. Tyto potraviny můžete nahradit plnohodnotnou alternativou, která je pro pejsky mnohem vhodnější.

 


Cibule a česnek

Pro pejsky jsou toxické v jakékoliv formě. Nezáleží na tom, jestli jsou čerstvé, sušené, vařené nebo ve formě prášku. Poškozují červené krvinky a snižuje přísun kyslíku. Česnek a cibule může způsobit anémii, které může vést až k poškození orgánů.

Dobrá rada:

Dejte pejskovi raději kvasinkové doplňky stravy obohacené o česnek pro extra výživu.

Rajčata a syrové brambory

Zralá rajčata sama o sobě nejsou na seznamu nebezpečných potravin pro psy. Pokud však váš pejsek spolkne nezralé zelené rajče nebo listovou část rajčete, včetně stopky, dejte si pozor. Nezralá rajčata a listové části obsahují toxin zvaný solanin, který může způsobit potíže zažívacího traktu, letargii, slabost a zmatení pejska. Nezralé zelené brambory jsou na tom podobně.

Dobrá rada:

Místo klasických brambor dejte pejskovi jerky ze sladkých brambor (batátů).

Káva, čaj a všechny pochutiny obsahující kofein

Všichni víme, že čokoláda je nebezpečná pro psí špičáky. Víte ale, že kofein je pro psy extrémně nebezpečný? Jedná se o silný stimulant, který může způsobovat zvracení, průjem, zvýšenou žízeň, neklid a zvýšenou srdeční frekvenci. Pokud zahájíte léčbu včas, můžete předejít vážnějším problémům. Pokud víte, že se váš pejsek napil kávy nebo energetického nápoje, běžte k veterináři hned. Nemusíte zbytečně čekat, než se příznaky projeví.

Mléčné výrobky včetně sýra

Mléko je pro vašeho pejska opravdu špatné. Třebaže vás to překvapuje, měli byste vědět, že velké množství sýra způsobuje zácpu, v krátkodobém horizontu průjem a v tom dlouhodobém, obezitu. S mlékem se to u psů má podobně jako u člověka. Někdo je na mléko náchylnější více a někdo méně. Poraďte se raději se svým veterinářem.

Dobrá rada:

Pro pejsky jsou vhodné himálajské snacky, které jsou vyrobeny z jačího mléka

Žvýkačky bez cukru a cokoliv slazené Xylitolem

Xylitol je přirozeně se vyskytující látka, která se hojně používá jako alternativní sladidlo pro žvýkačky, bonbóny a dalších potravin. Pro psy je však smrtící. Xylotil způsobuje hypoglykémii (nízká hladina cukru v krvi), která může být smrtelná. Proto si dejte pozor, kam schováváte svoje žvýkačky.

Článek pro vás připravila Jana Z.

22/03/17

Dafík

Ne všechno, co je zdravé pro vás, je zdravé pro vašeho pejska

Nebezpečné jídlo pro psy: 1. část

Často je velmi těžké odolat prosícím psím očím. Je přirozené, že byste se rádi s pejskem o dobrůtky podělili. Pamatujte však na to, že ne všechny jsou pro něj vhodné. Je dobré vědět, kdy se s pejskem můžete po malých dávkách podělit, ale také byste měli vědět, které jídlo a pochutiny jsou pro pejska vyloženě nebezpečné. To, co je považováno za nebezpečné jídlo pro psy, může být pro vás lahůdka. Proto si vždycky dejte pozor, abyste měli spížku pořádně zavřenou, aby se pejsek nedostal do lednice nebo aby nezbaštil něco, co najde na stole. A kdyby se to i přes to stalo, mějte po ruce lékárničku pro mazlíky, nebo raději zajděte na veterinu. 

Vánoční psí večeře, na které si opravdu pochutná

Vánoční psí večeře: ryby, granule a speciální psí sušenky!

Taky se vám často stává, že by váš pejsek nejraději večeřel s vámi z jednoho talířku? Pejsci to s námi umí. Nasadí svůj hladový kukuč, strčí do nás čumákem nebo, a to je jejich největší fígl, si sednou na zadní a tlapkami vás prosí o kousíček masíčka z vaší večeře. A to je jen obyčejný den v týdnu. Ale co teprve, když přijdou Vánoce! Určitě si spousta z vás řekne: „Když jsou ty Vánoce, tak ať se ten náš pesan taky trochu poměje!“. Je určitě dobré udělat svému pejskovi radost dobrou večeří, ale musí to být speciální vánoční psí večeře. Přečtěte si, z čeho se menu skládá.

Obezita u psa
Obezita u psa

Obezita u psa aneb Tlusťoch domácí

Všichni, kdo mají doma pejska, vědí, jak je těžké odolat prosícím psím očím. Představte si, že večeříte. Dáváte si křupavý rohlík se šunkou, v lednici najdete ještě kousek bůčku a všechno zakončíte sladkou tečkou. Sedíte u stolu, ale nejste tam sami! Hned pod vámi totiž sedí váš pejsek, který vás hypnotizuje tím nejdojemnějším psím pohledem. A tak si řeknete: „Ale tak, kousek ti dám.“. A je to tady. Paní obezita už do vašeho pejska zasela první nezdravý tukový váček.

Špatný psí dech

Způsobuje vám psí dech infarkt? Něco není v pořádku!

Také máte pocit, že když si váš mazlík zívne, že vás ten psí dech zabije? S nepříliš voňavým psím dechem se dá bojovat. Důležité je zjistit, co tuhle nevoňavou situaci způsobilo. Připravili jsme pro vás seznam nejčastějších příčin smradlavého psího dechu a řekneme vám, jak s ním bojovat. Tak směle do čtení. Výsledek bude stát za to!