vořechVořech, voříšek, alík, nebo jednoduše kříženec – to jsou některé z názvů pro psa pocházejícího z více plemen. I když jsou někdy opomíjeni, tito psi Vám mohou nabídnout řadu výhod ve srovnání s jejich čistokrevnými protějšky. Často žijí déle, vyhýbají se jim nemoci a může být jednodušší je vycvičit.

 

Navíc každý z nich je unikát! Vznikají různé kombinace, některé z nich mají vlastní názvy. Druhů smíšených plemen je mnoho, často byste v jejich rodokmenu našli tři a více různých plemen.

Můžete si myslet, že přesně víte, jaké má Váš čtyřnohý kamarád předky, ale pouhým koukáním toho moc nezjistíte. Kříženci zdědili od rodičů geny, z nichž jen některé jsou dominantní. Neexistuje žádný způsob, jak pohledem zjistit, které dominantní geny pocházejí od kterého plemene a co určuje vzhled pejska. Test DNA je jediný způsob, jak s jistotou zjistit, jakého plemene byli pejskovy předci.

Samozřejmě, že můžete otázku původu nechat s klidnou hlavou dále zahalenou tajemstvím a užívat si nové tipy svých přátel.

Studie ukázaly, že voříšci se dožívají vyššího věku než jejich čistokrevní kamarádi. V průměru žije takový pes 8,5 roku, kdežto čistokrevní se v průměru dožívají věku 6,7 let. Je tomu tak nejspíše proto, že smíšená plemena mají menší náklonnost k vrozeným nemocem, což je způsobeno menší pravděpodobností chybných genů u obou rodičů současně. Samozřejmě však nelze vyšší věk dožití u kříženců generalizovat.

Psi smíšených plemen často nemají tak silnou vůli jako čistokrevní a rysy, které definují jednotlivá plemena mohou být mírnější. To je velice dobrá zpráva a výchozí pozice pro výcvik. Některá plemena mají tendenci k hrabání záhonů na zahradě, trhání všeho od bot po koberec nebo prohánění aut a cyklistů. Tyto „zlozvyky“ jsou v čistokrevných psech zakořeněny hlouběji. S křížencem Vás v rámci výcviku v tomto ohledu čeká jednodušší práce.

Preference pro výběr rasy by neměly začínat vzhledem, nebo pravděpodobným chováním dle časté charakteristiky plemene. Měli byste rozumět klíčové povaze vybraného plemene a také se ujistit, že dobře pasujete k jeho energetické náročnosti.

Někteří lidé se děsí toho, že jejich pečlivě vybrané štěňátko se v dospělosti promění v pejska, který nesplní jejich představy. Pro ty je nejvhodnějším řešením pořízení již dospělého psa, u kterého se charakter už nemění. Co si vyberete, to dostanete.

Venku na Vás čeká spoustu hodných a mazlivých pejsků, kteří neměli štěstí a skončili v útulcích po celém Česku. Tisíce z nich se již z útulku nikdy nedostanou – nejčastěji kříženci středních a velkých plemen.

Přiznejte si, že většina z nás si pořizuje pejska jako mazlivého kamaráda. Stejně jako každá jiná rasa, voříšci můžou být přesně těmi milujícími a mazlivými, které hledáte.

 

2/9/15

Dafík

 

Další články:

Jak naučit Vašeho pejska plavat

Ať už je Váš pejsek přirozený plavec, jako třeba labrador a pudl, nebo jeden z u vody zdrženlivějších čtyřnohých mazlíčků, například buldok nebo jezevčík, máme pro Vás několik skvělých tipů, jak v teplých dnech naučit Vašeho pejska užít si vodních radovánek. Pokud bude Váš kamarád u vody spokojený, užijete si společně letní dny zase o něco víc.

7 letních domácích receptů pro Vašeho pejska

Po procházce v tomto horkém počasí si Váš pejsek zaslouží pořádnou odměnu, která ho zchladí. Tento seznam dobrot je sestaven ze zdravých a lehce dostupných ingrediencí a navíc k jejich přípravě není potřeba zapínat troubu. Ať už jsou to zmražené dobroty, nepečené buchtičky, nebo lehce mixovaný nápoj, Váš pejsek bude celý blahem prosit o přídavek.

Kdy je nejlepší čas pořídit si štěňátko

Už jste udělali důležité rozhodnotí, že součástí Vašeho života se stane štěňátko a teď váháte, kdy je ten nejlepší čas si ho pořídit. Většina pejskařů mezi námi považuje za nejlepší období pro získání nového čtyřnohého přítele jaro a léto. Tyto měsíce mohou být ideální čas v roce, protože tolik neprší a dny jsou teplejší a delší, což se hodí pro výlety do přírody a psích parků.

Jak probíhá hlídání a venčení s Dafík.cz?