Známe to všichni. Sice našim mazlíčkům dáváme krmení pravidelně, ale oni i přes to čas od času „somrují“. A tak se často ptáte sami sebe, jestli pejsek nemá hlad a jestli ho dostatečně krmíme. Připravili jsme pro vás pár rad, jak rozpoznat opravdový hlad od mlsného žebrání.

 

Jak poznat, že je pes hladový

Zjištění toho, že je váš pes posedlý jídlem, je z velké části o pozorování a dedukci. Posedlost jídlem a obecně chuť na všechno, co pejsek vidí, plyne jak ze zvyků, kterým ho naučíte, tak z motivace samotného psa. Pokud dodržujete tyto zásady, je nepravděpodobné, že váš pejsek jen žebrá. Spíš je to opravu hladový pes.

Dodržujete tyto zásady?

 • Nedávat pejskovi jídlo ze stolu
  • pokud tuto zásadu občas porušíte, nic se nestane, ale dáváte svému pejskovi zbytečný podnět pro to, aby očekával další krmení ať už má hlad nebo ne.
 • Lehké svačinky v pravidelných intervalech
  • jednu svačinku můžete dávat v poledne, abyste zvýšili přísun energie mezi jídly a jednu třeba na večer po večerním venčení.
 • Dávat pejskovi stejné množství jídla
  • množství jídla by mělo být více méně stejné a mělo by odpovídat váze vašeho pejska. Krmení by mělo probíhat v pravidelných intervalech.

Úbytek váhy může být způsobený tím, že pejsek prožívá hektické období, zmešká jedno nebo dvě krmení a začne ubývat na váze. Pokud si nejste jisti příčinou úbytku váhy, raději navštivte veterináře a zkonzultujte s ním další postup.

Hladový pes a jak mu pomoct

Pokud pejskovi dáváte stejné množství potravy v pravidelných intervalech a jemu to nestačí, budete asi muset zvýšit příjem potravy.

Důležité jsou také výživové hodnoty. Jídlo, které pejskovi dáváte, musí obsahovat živiny, které jeho tělo potřebuje. Pokud si nejste jisti značkou a kvalitou potravin, poraďte se se svým veterinářem, které krmivo bude nejlepší a kolik množství by ho měl sníst.

Zvýšená chuť k jídlu může být i příznakem onemocnění. Může se jednat o gastrointestinální problém nebo endokrinní nerovnováhu. Váš pejsek může trpět cukrovkou, hypertyreózou nebo pankreatickými potížemi.

Jak poznat, že hafák jen žebrá

Pokud jste vašemu chlupáči dali příčinu si myslet, že žebrání má za následek krmení, je tu velká šance, že pejsek není hladový, ale má jen chuť na nějakou mňamku a ví, že ji od vás různým lelkováním dostane.

Pokud jste začali pejskovi laskominy dávat od stolu, nebo mu jídlo dáváte proto, abyste ho odvedli od nežádoucího chování (kňourání, štěkání), pravděpodobně jste pejska motivovali k žebrání sami.

Další možností pochtívání je to, že se pejsek nudí a potřebuje větší aktivitu nebo častější rozptýlení.

Jak se zbavit žebrání

Lepší, než pejska žebrání odnaučit, je mu předcházet. Pokud však váš pejsek už pochtívá a pochtívá opravdu hodně, máme pár tipů, jak ho tohoto zlozvyku odnaučit.

 • Nekrmte svého psa, když jíte
 • Pokud je pejsek neodbytný, odveďte ho od stolu
 • Buďte neústupní. I když bude pejsek prosit, nepodlehněte mu!
 • Buďte trpěliví, chování vašeho pejska se nezmění ze dne na den
 • Uspokojte pejska jinými způsoby. Třeba ho vezměte na delší procházku

Článek pro vás připravila Jana Z.

26/05/17

Dafík

Obezita může způsobit pejskovi velké komplikace
Obezita může způsobit pejskovi velké komplikace

Obezita u psa Aneb tlusťoch domácí

Všichni, kdo mají doma pejska, vědí, jak je těžké odolat prosícím psím očím. Představte si, že večeříte. Dáváte si křupavý rohlík se šunkou, v lednici najdete ještě kousek bůčku a všechno zakončíte sladkou tečkou. Sedíte u stolu, ale nejste tam sami! Hned pod vámi totiž sedí váš pejsek, který vás hypnotizuje tím nejdojemnějším psím pohledem. A tak si řeknete: „Ale tak, kousek ti dám.“. A je to tady. Paní obezita už do vašeho pejska zasela první nezdravý tukový váček.

 

 

 

Rostlinky, které můžete bez obav pěstovat na zahrádce
Rostlinky, které můžete bez obav pěstovat na zahrádce

Bezpečné rostliny pro psa: 7 rostlinek, které můžete mít bez obav na zahrádce!

Také si rádi na zahrádce nebo balkonu pěstujete květiny nebo koření? Právě čerstvé koření vypěstované vlastními silami chutná mnohem lépe, než kdy ho koupíte v obchodě. A pokud máte doma pejska, připravili jsme pro vás přehled 8 bezpečných rostlin pro psa.

To, co je dobré pro vás nemusí být dobré pro vašeho chlupáče

Nebezpečné jídlo pro psy: 1. část

Často je velmi těžké odolat prosícím psím očím. Je přirozené, že byste se rádi s pejskem o dobrůtky podělili. Pamatujte však na to, že ne všechny jsou pro něj vhodné. Je dobré vědět, kdy se s pejskem můžete po malých dávkách podělit, ale také byste měli vědět, které jídlo a pochutiny jsou pro pejska vyloženě nebezpečné. To, co je považováno za nebezpečné jídlo pro psy, může být pro vás lahůdka. Proto si vždycky dejte pozor, abyste měli spížku pořádně zavřenou, aby se pejsek nedostal do lednice nebo aby nezbaštil něco, co najde na stole. A kdyby se to i přes to stalo, mějte po ruce lékárničku pro mazlíky, nebo raději zajděte na veterinu.